درباره‌ی استاد

کاظم کوکرم، منجم آماتور، روزنامه‌نگار علم و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی از دانشگاه تهران است. وی تدریس در زمینه نجوم را از سال ۱۳۸۵ در رصدخانه زعفرانیه و پس از آن در مجله نجوم آغاز کرد.
کاظم کوکرم که از برندگان چهارمین ماراتن مسیه ایران در سال ۱۳۸۳ بوده است، از سال ۱۳۸۵ همکاری با کمیته رقابت‌های رصدی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران برای برگزاری و داوری ماراتن مسیه و سپس همکاری در طراحی رقابت رصدی عبدالرحمان صوفی رازی را آغاز کرد. وی از سال ۱۳۸۴ همکاری‌اش را با مجله نجوم در نگارش مقالاتی در زمینه‌ی رصدهای نجومی پی گرفت.
از سال ۱۳۸۵ به تیم کارشناسان برنامه تلویزیونی «آسمان شب، طبیعت فراموش شده» در شبکه ۴ سیما پیوست و پس از آن با برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی مختلفی در نقش کارشناس نجوم و روزنامه‌نگار علم همکاری کرده است.
از سال ۱۳۸۷ به عضویت کمیته نجوم و اخترفیزیک باشگاه دانش پژوهان جوان درآمد و تا سال ۱۳۹۰ طراح سوال بخش نجوم رصدی در المپیاد نجوم و مدرس نجوم رصدی اعضای تیم ملی المپیاد دانش آموزی نجوم ایران بود. در سال ۱۳۸۸ و مقارن با سال جهانی نجوم در کنار جمعی از منجمان آماتور ایرانی از طراحان پروژه ویژه StarPeace برای سال جهانی نجوم بود که به عنوان یکی از پروژه‌های میراث این سال از طرف اتحادیه بین‌المللی نجوم (IAU) معرفی شد.
عضویت او در تیم طراح و برگزار کننده دو دوره جشنواره نجوم قشم با هدایت موسسه مدار ۲۷ درجه قشم از جمله کارهایی بود که موجب شد نجوم آماتوری در ایران افق جدیدی از فعالیت‌های متنوع را به خود ببیند. کاظم کوکرم همچنین سرویراستار علمی ویراست دوم فرهنگنامه نجوم و فضا از انتشارات نشر طلایی بوده است که در فهرست سی و سومین دوره‌ی کتاب‌های شایسته تقدیر کتاب سال جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.
او که سابقه سردبیری مجله نجوم را در کارنامه خود دارد، در سمت دبیر گروه دانش روزنامه جام‌جم مشغول به صورت تمام وقت به روزنامه‌نگاری علمی می‌پردازد و تدریس نجوم و رصد آسمان شب با تلسکوپ را به عنوان یکی از علاقه‌مندی‌هایش به صورت پاره‌وقت دنبال می‌کند.

موضوعات تدریس